Úvodní strana / Zajímavosti / Zákazy jízdy kamionů a dalších vozidel v ČR ....

Zákazy jízdy kamionů a dalších vozidel v ČR a sousedních státech

Česká republika i její okolní státy o prázdninách i během roku zakazují průjezd kamionů a jiných vozidel v určitých dnech a hodinách. Tyto plošné zákazy se jednají vozidel s hmotností nad 7,5 tun (na území ČR). Okolní státy omezují výjezd kamionů také a většinou výrazněji než na území ČR. Podívejte se na přehled zákazu jízdy kamionů v České republice a okolních státech.

 

Česká republika

Omezení se týkají vozidel nad 7,5 tuny a také vozidel nad 3,5 tuny s připojeným přípojným vozidlem na dálnicích, silnicích pro motorová vozidla a silnicích I. třídy. Mimo prázdniny se omezení výjezdu kamionů vztahuje jen na neděli. Přes prázdniny se zákaz týká již tří dnů a to pátku, soboty a neděle. Celkově je to 9 hodin mimo prázdniny a 19 hodin týdně během prázdnin.

 

česká republika 

 

Německo

Německu se zákazy výjezdu kamionů týká vozidel nad 7,5 tuny a omezení platí jen během víkendů a státních svátků. Spolu se Slovenskem má Německo nejvíce hodin zákazu jízdy kamionů.

 

německo

 

Rakousko

Rakousko omezuje jízdu kamionů nejvíce. Kromě celostátních zákazů se setkáte s mnoha regionálními zákazy. Celoročně platí v celém Rakousku zákaz nočních jízd kamionů od 22 do 5 hodin, s výjimkou jízd vozidel se sníženou hlučností (zelený terč s označením L), a maximální rychlost je omezena na 60 km/h. Vše se týká vozidel nad 7,5 tuny a vozidel s přívěsy, pokud je celková hmotnost vozidla nebo přívěsu nad 3,5 tuny.

 

 rakousko

 

Slovensko

Slovensko převzalo stejný systém jako Německo. Mimo prázdniny se nesmí jezdit v neděli a v dny státních svátků. O prázdninách přibývá zákaz jízdy i v sobotu a to od sedmi hodin ráno do deseti hodin v noci.

 

slovensko

 

Polsko

V Polsku se zákazy jízd týkají pouze kamionů nad 12 tun. Během roku je omezení jen o státních svátcích jejich předvečer. O prázdninách je to kromě státních svátků také vždy prodloužený víkend tedy od pátku do neděle ve vymezených hodinách.

Kromě běžných zákazů, se může jednat i o dočasné zákazy, které vyhlašuje Generální ředitelství státních silnic a dálnic prostřednictvím médií. Tyto omezení trvají od 11 do 22 hodin při vysokých teplotách. Mohou být celostátní nebo jen v některých regionech na území ČR.

 

polsko

 

Zdroj: Autoklub ČR, ČESMAD BOHEMIA

Pravý blok

obrazek formulare
created by Anawe
Partneři:
Střešní krytina GERARD